niedziela, 31 lipca 2011

Sposoby montażu firan na karniszu

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Często zainspirowani urokiem materiału na firany czy zasłonki, zapominamy o pewnym znaczącym szczególe, mianowicie o sposobie zainstalowania ich na karniszu. Odpowiednio dobierając rodzaj upięcia zasłon znacznie możemy poprawić ich walory estetyczne.

Poniżej przedstawię kilka interesujących sposobów na uatrakcyjnienie wyglądu naszych okien.
Pierwszy ze sposobów to tzw. koła metoda inaczej zwana sztancowaniem. Jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w przypadku grubych tkanin a polega na wbijaniu w zasłonę metalowych kółek, umożliwiających zamontowanie jej na karniszu.
Drugą popularną metodą, którą warto się zainteresować są szelki. Sposób ten nadaje się zarówno do zainstalowania zasłon jak i firan. Szelki zrobione są z pasków materiału i mają tę przewagę nad tradycyjnymi żabkami, że możemy materiał zamocować bezpośrednio na karniszu. Zasłony na szelkach puszczone w dół idealnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami.
Kolejnym wartym uwagi sposobem będzie taśma marszcząca, wszywana w tkaninę po to by efektownie móc ja udrapować na karniszu. Systemowe taśmy marszczą według określonych proporcji 3:1, 2:1 (szerokość zasłony powinna być trzy lub dwukrotnie większa niż szerokość taśmy), natomiast niesystemowe możemy układać dowolnie, dostosowując je do długości karnisza.
Fleksy to specjalne haczyki umieszczone na prowadnicy, która jest wszyta w zasłonę. Możemy regulować długość zasłony, gdyż haczyki przesuwają się w górę lub w dół tym samym zasłaniając lub odsłaniając karnisz.
Najpopularniejszym sposobem upięcia zasłony są tradycyjne żabki. Dawniej zwykłe klamerki, dzisiaj doczekały się wielu atrakcyjnych, dekoracyjnych kształtów. Przypominają ozdobne formy, które możemy dopasować do rodzaju i koloru tkanin.
Warto też zwrócić uwagę na technikę nazywaną przeszyciem tunelowym. Jeżeli mamy zasłonę dwukrotnie szerszą od długości karnisza, będziemy mogli ją dowolnie rozciągać lub marszczyć.
Troczki to finezyjna odmiana szelek. Doszywane są do firan i delikatnych tkanin, na których możemy wiązać kokardki. To propozycja idealna do wnętrz o charakterze romantycznym.
---

Artykuł pochodzi z serwisu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...