niedziela, 31 lipca 2011

Ile kupić firanki? ile taśmy?

Jest to często zadawane pytanie więc oznacza to potrzebę doinformowania.
Pierwszym krokiem do zakupu jest zmierzenie sobie karnisza tzn szerokość na jaką ma być firanka, następnie w zależności od tego jaką tkaninę i jaką taśmę wybierzemy dobierzemy marszczenie.
Aby jednak nie utrudniać sobie życia najłatwiej zapamiętać marszczenie dwukrotne. Jeżeli szerokość Twojego karnisza wynosi przykładowo 160cm to mnożymy to x2, czyli firanki kupujemy 320cm. Ile taśmy? Taśmy kupujemy dokładnie tyle samo co firanki, czyli 320cm, wskazane jest kupienie sobie 10cm więcej taśmy, ponieważ przy wszywaniu może się wdać i niestety braknąć.

Co miałam na myśli mówiąc o doborze marszczenia do firany?
Oczywiście gusta są podzielone, natomiast z doświadczenia wiem iż marszczenie 2,5x lub 3x jest najbardziej efektowne, ale nie w tym tkwi haczyk. Firany tradycyjne zazwyczaj nikt nie marszczy więcej niż 2x, natomiast organzy są bardzo przejrzyste, więc aby nie były zbyt nikłe tu poleca się mocne marszczenie nawet 3x.
Wszystko oczywiście zależy od tego jaką funkcję firanka ma spełniać, a przede wszystkim od naszego gustu. Tak więc, jeżeli nie masz sprecyzowanych wizji zdaj się na radę fachowca, lub też zapamiętaj zasadę marszczenia x2.

Dla zainteresowanych polecam artykuł
gdzie znajdziecie opisy wraz ze zdjęciami dostępnych na rynku taśm.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...