poniedziałek, 10 października 2011

Jak uszyć sobie firankę ? Wykroje, obliczenia, ...

Jak uszyć sobie firankę?

Autorem artykułu jest Rafi


Czy zastanawialiście się kiedyś jak zrobić wykrój i wyliczyć wymiary firanki typu woda? Jeżeli np. gotowa woda ma mieć szerokość 80 cm a zwisać na 50 cm w dół to zaznaczam na blacie odcinek 80 cm, następnie w środku spuszczam taśmę oznaczając żądane 50 cm długości wody.

Po obu końcach szerokości wody przymocowuję sznurek lub ołowiankę tak by dolny zarys pokrywał się z odmierzoną długością 50 cm. Zarys sznurka to kształt naszej gotowej wody a jego długość to wymiar dolnej podstawy trapezu.
Górna podstawa trapezu firany to tyle ile ma być bez fal, gładkiego odcinka na środku wody i zależy od naszych upodobań. Jeżeli górna podstawa będzie zbliżona do trójkąta to fale ułożą się równomiernie na całej wodzie.
Wysokość trapezu to 2 razy długość gotowej wody. Jeżeli chcemy aby fale firan układały się gęściej to lepiej wziąć 2,5 razy wysokość wody.
Nitki-gałązki firany układamy na papierze tak, aby wystawały z obu stron. Najlepiej użyć półpergaminu (do kupienia w sklepach papierniczych, arkusz 60 x 90 cm kosztuje około 20gr). Następnie tworzymy kompozycję z liści preparowanych (sprzedawanych na giełdach kwiatowych) lub wyciętych z bibułki. Spryskujemy przezroczystym klejem w spreju (do kupienia w sklepach fotograficznych oraz z artykułami dla plastyków) i nakładamy drugi kawałek papieru. Na dolne końce nitek nawiązujemy koraliki i wiążemy na końcach supełki; na górnych końcach nitek robimy pętelki. Zasłonkę zawieszamy na pinezkach lub gwoździkach wbitych we framugę
Kawałki tkanin podkładamy ze wszystkich stron. U góry zaszywamy tunele na drążek. Około 15 cm od obydwu boków wbijamy w regularnych odstępach tzw. remizki - metalowe okucia do wykańczania dziurek w tkaninie (kupuje się je wraz z instrukcją w pasmanteriach). Przewlekamy przez nie sznurki, których górne końce przyszywamy do lewej strony rolety; na dolne nasuwamy koraliki i zawiązujemy supełki. Koraliki powinny ciasno przesuwać się po sznurku - będą blokować podciągniętą roletę.
---
Firany Radom

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak prać firany?

Pranie firan

Autorem artykułu jest Kaszmir36


Po wypraniu, firana straciła kolor lub materiał nie zachowuje swoich właściwości, jak tego uniknąć? Artykuł przedstawia rodzaje materiału firan oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
Firany są doskonałym i gustownym wykończeniem naszych wnętrz. Ze znalezieniem odpowiednich nie powinno być problemu, gdyż na rynku jest ogrom przeróżnych materiałów i wzorów. Gdy już znajdziemy „coś’’ dla siebie po jakimś czasie pojawia się problem – jak wyprać nasze firany, aby nie uszkodzić delikatnych włókien i by wyglądały tak samo pięknie po jak przed praniem?
Nie będziemy mieć problemów, jeśli zastosujemy kilka prostych zasad odnoszących się do prania firan wykonanych z różnych materiałów.
Firany z włókien sztucznych, takie jak nylon, stylon czy tergal. Czyli popularne organtyny, woale i różnobarwne zasłony zwane tergaletami. Materiały te piorą się bardzo łatwo w ciepłej wodzie z mydłem lub proszkiem do prania. Szybko odciekają z wody powieszone nad wanną. Jeśli są to materiały gniecione tzw. kreszowane, mogą doschnąć już upięte na oknie. Inaczej należy je wyprasować, aby ładnie wyglądały. Materiały syntetyczne łatwo się elektryzują, można temu zapobiec, dodając do ostatniego płukania kilka łyżek płynu do płukania. Materiały te możemy również prać w pralce bębnowej w temperaturze 30 *C – 40*C, nie wirujemy!
Firany z lnu i bawełny najlepiej prać ręcznie w ciepłej, mydlanej wodzie. Następnie przez dłuższą chwilę tak jak podczas prania wełny, należy firanę wygniatać w wodzie. Po praniu tkaninę należy dokładnie wypłukać również w ciepłej wodzie. Na koniec możemy dodać krochmalu ryżowego, który sami przygotujemy.
Krochmal ryżowy: 30-75g ryżu umyć i ugotować w 2 szklankach wody. Odcedzić i dolać wrzącej wody, aby otrzymać 1l płynu. Zanurzać w tym wilgotne firanki.
Firany z włókien naturalnych najlepiej suszyć w pozycji poziomej np. na ręcznikach frotte. Aby firany prezentowały się doskonale, pozostało je wyprasować.
Firany tiulowe najpierw moczymy ok. 1 godz. W letniej wodzie z dodatkiem proszku, kilka razy wygniatamy, odciskamy i przekładamy do ciepłej wody z proszkiem. Pierzemy lekko wygniatając. Następnie kilka razy płuczemy w zimnej wodzie. Firany tiulowe możemy usztywnić krochmalem ryżowym.
Pamiętajmy jednak o tym, aby zanim wyrzucimy opakowanie zwrócić uwagę na metkę, ponieważ często zdarza się, że nawet firanki wyglądające na bawełniane mogą być w całości z poliestru, natomiast te wyglądające na sztuczne mogą mieć domieszki włókien naturalnych. Dlatego ważne jest dokładne czytanie składu surowcowego i zaleceń producenta.
---
Autorem artykułu jest pracownik firmy Kaszmir.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak dobrać karnisze?

Jak dobrać karnisze? Odpowiedni karnisz do Twojego wnętrza.

Autorem artykułu jest Krzysztof - projektant wnętrz



Myśląc o dekoracjach okiennych najczęściej skupiamy się na firankach, zasłonach, roletach lub żaluzjach. Tymczasem bardzo ważnym elementem każdego wnętrza jest dobrze dobrany karnisz.

Trendy wśród dekoracji okiennych zmieniają się szybko - nadal prym wiodą zasłony i firanki, ale na rynku pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, jak choćby modne w ostatnim czasie makarony czy panele firanowe. Niesłabnącą popularnością cieszą się natomiast karnisze - podstawa każdej dekoracji okna. Warto zastanowić się nad ich doborem - dobrze dobrany karnisz podkreśli charakter wnętrza, a ten źle dobrany może wprowadzić sporo zamieszania w naszym gustownie urządzonym pomieszczeniu.

karnisze

Możliwości jest wiele. Najbardziej powszechne są karnisze metalowe. Jeżeli chcemy, aby nasz karnisz pełnił nie tylko rolę użytkową, ale również brał czynny udział w dekoracji pomieszczenia, to karnisz typu drążkowego na pewno na pewno spełni swoją role. Tego rodzaju karnisz może występować w wersji pojedynczej, podwójnej a nawet potrójnej. Karnisze metalowe cechują się niezwykłą elegancją, nowoczesnością i oryginalnością, a wszystko to dzięki różnorodnym i wymyślnym zakończeniom, nowym kształtom rurek i wsporników.

Dobrym wyborem mogą być również karnisze drewniane łączące w sobie klasyczny urok drewna i subtelną elegancję. Idealne do tradycyjnych wnętrz. Składają się z jednego lub dwóch drążków oraz zamontowanych wsporników, które podtrzymują całą konstrukcję. Na rury nałożone są kółka z żabkami. Zaletą karniszy drewnianych jest to, że drewniane kółka przesuwające się po drewnianym drążku nie powodują hałasu. Nie ma więc obaw, że obudzimy śpiących domowników przesuwaniem firanki czy zasłony.

Zanim kupimy karnisz obejrzyjmy i dokładnie wymierzmy okno, aby wiedzieć, czego nam potrzeba. Czy wystarczy karnisz pojedynczy? Czy chcemy zawiesić na nim zarówno firany jak i zasłony (wówczas potrzebny będzie karnisz podwójny? Jeśli okaże się, że przypadł nam do gustu karnisz występujący jedynie w wersji pojedynczej, dowiedzmy się, czy nie można do niego dokupić dopasowanej kolorystycznie rurki. Zwykle jest to możliwe. Ważne są też oczywiście wymiary. Karnisz powinien być około 40 cm dłuższy od wnęki okiennej, tak by z jednej jak i z drugiej strony wystawał 20 cm poza wnękę. Umożliwia to niemal całkowite odsłonięcie okna. Zasadniczo karnisz montuje się przynajmniej 5 cm powyżej nadproża oraz w odległości 10 – 15 cm od okna.

Jeśli w naszym pomieszczeniu montaż tradycyjnego karnisza nie jest możliwy, mamy do wyboru kilka nowych rozwiązań, np. karnisze uchylne - montowane bezpośrednio do ramy okiennej lub ściany umożliwiają odchylenie nawet o 180 stopni, dzięki czemu możemy swobodnie otworzyć okno lub zazrdostki - mini karnisze, idealnie pasujące do kuchni lub łazienki.

karnisze uchylne


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...